Довідка:Портал обмежень властивостей

From Wikidata
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of the page Help:Property constraints portal and the translation is 76% complete.
Звіт про порушення обмеження властивості Вікіданих на сторінці елемента.

Обмеження властивостей є правилами для властивостей, які вказують, як використовувати властивості. Сама модель Вікіданих дуже гнучка: ніщо не перешкоджає додавати Universe (Q1) як head of government (P6). Однак обмеження на властивість може повідомити вам, що head of government (P6) зазвичай є людиною.

Обмеження є підказками, а не жорсткими обмеженнями, і призначені для допомоги або вказівки редактору. Вони можуть мати винятки: наприклад, у місті Talkeetna (Q668224) почесним мером був кіт Stubbs (Q7627362).

Деякі типи обмежень, наразі one-of constraint та allowed qualifiers constraint, також використовуються для надання кращих пропозицій під час редагування тверджень.

Примітка. Технічно обмеження властивості — це твердження (у властивості) про конкретний тип обмеження, визначене через property constraint (P2302). Тож, строго кажучи, обмеження та тип обмеження стосуються двох різних речей, проте для стислості ця сторінка іноді називає типи обмежень просто обмеженнями.

Поширені типи обмежень

Item Сторінки допомоги Повідомлення про порушення
single-value constraint (Q19474404) Help:Property constraints portal/Single value MediaWiki:Wbqc-violation-message-single-value
distinct-values constraint (Q21502410) Help:Property constraints portal/Unique value
format constraint (Q21502404) Help:Property constraints portal/Format
subject type constraint (Q21503250) Help:Property constraints portal/Type
value-type constraint (Q21510865) Help:Property constraints portal/Value type
multi-value constraint (Q21510857) Help:Property constraints portal/Multi value MediaWiki:wbqc-violation-message-multi-value

Обмеження, незалежні від типу даних

Constraints to restrict where a property may be added

property scope constraint
Ця властивість повинна використовуватися тільки для певних областей застосування (основне значення оператора, в посиланні, як кваліфікатор).
allowed-entity-types constraint
Цю властивість треба використовувати лише для певних типів сутностей. Приклад: Wikidata property example (P1855) (властивості).
subject type constraint
Елементи з цією властивістю повинні мати певний тип. Приклад: Позиції з date of birth (P569) повинні бути instance of (P31) human (Q5) або animal (Q729).
conflicts-with constraint
Елементи з цією властивістю не повинні мати певних інших властивостей або тверджень. Приклади: sex or gender (P21) конфліктує з author (P50), який в свою чергу конфліктує з instance of (P31)human (Q5).
item-requires-statement constraint
Елементи, що використовують цю властивість, повинні також мати деякі інші оператори. Наприклад, елементи з killed by (P157) повинні мати place of death (P20), date of death (P570) та manner of death (P1196)homicide (Q149086).
contemporary constraint
Елементи з цією властивістю та значення для цієї властивості повинні співіснувати впродовж певного часу. Приклади:mother (P25), country of citizenship (P27).
label in language constraint
Елементи, що використовують цю властивість, також повинні мати мітку певніою мовою. Елементи, що використовують цю властивість, також повинні мати мітку на певній мові. Наприклад, елементи зVietnamese middle name (P8500) повинні мати мітку в'єтнамською мовою.
description in language constraint
Items using this property should also have a description in a certain language.
lexeme requires language constraint
Ця властивість повинна використовуватися для лексем певної мови. Наприклад, Gran Enciclopèdia Catalana ID (former scheme) (P1296) має використовуватися на лексемах Catalan (Q7026).
lexeme requires lexical category constraint
lexeme-value-requires-lexical-category constraint


Constraints regarding the number of values

single-value constraint
Елементи повинні мати не більше одного твердження з цією властивістю. Часто використовується для ідентифікаторів, але також і для багатьох інших властивостей: наприклад, люди зазвичай мають лише одне place of birth (P19) і place of death (P20).
single-best-value constraint
Елементи повинні мати одне "найкраще" твердження з цією властивістю. Часто використовується для властивостей, які можуть змінюватися з часом: наприклад, міста та країни зазвичай мають єдине поточний head of government (P6).
multi-value constraint
Елементи повинні мати більш ніж одне твердження з цією властивістю (або жодного). Рідко використовується, але приклади містять cast member (P161), has tense (P3103) та has grammatical mood (P3161).
distinct-values constraint
також відоме як унікальне значення та відмінне значення. Жодні два елементи не повинні мати спільного значення для цієї властивості; значення кожного елемента повинно бути унікальним у всіх твердженнях для цієї властивості у всіх Вікіданих. Майже всі властивості ідентифікатора мають це обмеження, оскільки ідентифікатор (ISBN, freebase ID, …) має однозначно ідентифікувати сутність. Інші приклади включають flag (P163) і anthem (P85).

Constraints regarding qualifiers

allowed qualifiers constraint
Твердження за цією властивістю не повинні мати ніяких уточнень, крім перерахованих. Приклади: continent (P30) з кваліфікаторами start time (P580) та end time (P582), а Freebase ID (P646) взагалі без кваліфікаторів.
required qualifier constraint
Твердження для цієї властивості повинні мати всі перераховані ознаки. Приклад: stock exchange (P414) з ticker symbol (P249) та start time (P580).

Constraints regarding references

citation-needed constraint
Твердження для цієї властивості повинні мати принаймні одне посилання. Приклад: властивості, які, найімовірніше, можуть оспорюватися.

Обмеження, залежні від типу даних

Constraints for datatype item/entity

value-type constraint
Values for this property should have a certain type. Example: mother (P25) should be instance of (P31) human (Q5) or animal (Q729).
one-of constraint
Значення для цієї властивості має бути одним із заданого набору елементів. Приклад: driving side (P1622) має бути або left (Q13196750), або right (Q14565199).
none-of constraint
Значення для цієї властивості не повинно бути одним із заданого набору елементів. Приклад: instance of (P31) не повинно бути woman (Q467).
value-requires-statement constraint
також відоме як цільове необхідне твердження. Значення для цієї власності повинні мати і певні інші твердження. Наприклад, значення screenwriter (P58) повинні мати sex or gender (P21) та occupation (P106)screenwriter (Q28389).
symmetric constraint
Твердження, що використовують цю властивість, завжди повинні існувати в обох напрямках. Приклади: sibling (P3373), twinned administrative body (P190).
inverse constraint
Твердження, що використовують цю властивість, завжди повинні мати інверсне твердження. Приклади: father (P22)/mother (P25) з child (P40).
complex constraint value label
Values for this property have to have a label in a specific language that matches a specific format.

Constraints for Quantity

integer constraint
Значення для цієї властивості повинні бути цілими числами без десяткових знаків.
allowed units constraint
Values for this statement should only use certain units (or none). Examples: term length of office (P2097) (unit: year (Q577)), population (P1082) (no units).
no-bounds constraint
Значення для цієї властивості не повинні використовувати верхню та нижню межі. Це стосується більшості нефізичних властивостей з типом даних "кількість", для яких поняття невизначеності не визначено.
range constraint
Значення для цієї властивості повинні бути в межах певного діапазону або інтервалу. Приклади: flattening (P1102) завжди знаходиться між 0 та 1, а UTC date of spacecraft launch (P619) не повинно бути раніше .
difference-within-range constraint
так звана. різниця в межах діапазону. Різниця між значеннями для цієї властивості та для іншої властивості повинна бути в межах певного діапазону або інтервалу. Наприклад, різниця між date of birth (P569) та date of death (P570) повинна бути між 0 та 150 роками.

Constraints for Time

range constraint
Values for this property should be within a certain range or interval. Examples: flattening (P1102) is always between 0 and 1, and UTC date of spacecraft launch (P619) should not be before .
difference-within-range constraint
aka. difference within range. The difference between values for this property and for another property should be within a certain range or interval. For example, the difference between date of birth (P569) and date of death (P570) should be between 0 and 150 years.

Constraints for string-based datatypes

The constraint types listed in this section can be used for properties that have a string-based datatype.

format constraint
Значення для цієї властивості повинні мати певний формат. Часто використовується для ідентифікаторів ("n" цифр довжиною, починається з певної літери, складається з цифр, ...).

Constraints for Commons links

Commons link constraint
Значеннями для цього твердження мають бути дійсні посилання на Вікісховище. Приклади: image (P18) (простір імен "Файл"), Commons category (P373) (простір імен "Категорія").

Обмеження в алфавітному порядку

Деякі обмеження мають свої власні заздалегідь визначені шаблони, які перелічені в Help:Property constraints/list of constraints.

Інструкції з використання

Звіти про обмеження відображаються для всіх зареєстрованих користувачів, коли вони відвідують сторінку сутності.

Звіт про порушення обмежень, що відображається на сторінці елемента.

Ви також можете перевірити всі обмеження для елемента на сторінці Звіт про обмеження, і ознайомитися з переліком порушень у Вікіданих на Wikidata:Database reports/Constraint violations.

Елементи типів обмеження

Існує елемент для кожного типу обмеження, наприклад subject type constraint (Q21503250).

Твердження обмежень щодо властивостей

Обмеження для властивості вказуються як твердження щодо властивості, використовуючи property constraint (P2302) і елемент типу обмеження. Наприклад: sibling (P3373)property constraint (P2302)symmetric constraint (Q21510862). Застарілі твердження ігноруються, тому зміна рангу обмежувального твердження на "застаріле" — це зручний спосіб тимчасово вимкнути обмеження без повного його видалення.

Параметри обмеження

Багато обмежень можна налаштовувати: одне з має список дозволених значень, тип містить тип тощо. Ці налаштування, які уточнюють обмеження, називаються параметрами.

Параметри обмеження вказуються як кваліфікатори для твердження. Наприклад:

⟨ mother (P25) ⟩ property constraint (P2302) View with SQID ⟨ subject type constraint (Q21503250)  View with Reasonator View with SQID ⟩
relation (P2309) View with SQID ⟨ instance of (Q21503252)  View with Reasonator View with SQID ⟩
class (P2308) View with SQID ⟨ human (Q5)  View with Reasonator View with SQID ⟩

Є декілька загальних параметрів, які можна додати до будь-якого обмеженого твердження:

constraint status (P2316)
Зі значенням mandatory constraint (Q21502408), цей параметр може бути використаний для позначення обмеження як обов'язкове. Порушення обов'язкових обмежень є важчими, ніж порушення необов'язкових. Необов'язкові обмеження повинні мати значення suggestion constraint (Q62026391).
exception to constraint (P2303)
Перераховує відомі виключення з обмеження. На елементах, перелічених у цьому параметрі, обмеження не перевіряється.
group by (P2304)
Містить властивість за значеннями, за якими повинні бути згруповані порушення обмежень. Тобто, якщо звіти бази даних наводять список порушень для обмеження (для всіх елементів), елементи з порушеннями згруповані за значенням, яке вони мають для властивості, вказаної в параметрі group by (P2304). (Розширення для обмежень не використовують цей параметр.)
constraint scope (P4680)
Вказує, в якій частині твердження застосовуються обмеження, використовуючи три спеціальні значення constraint checked on main value (Q46466787), constraint checked on qualifiers (Q46466783) і constraint checked on references (Q46466805). Використовуйте будь-яку комбінацію цих значень, щоб вказати, де треба перевірити обмеження. Якщо параметр не вказано, область застосування за умовчанням залежить від типу обмеження. (Зверніть увагу, що звіти бази даних лише перелічують порушення основного значення твердження.)
constraint clarification (P6607)
Надає просте пояснення мети обмеження (чому воно існує) та рекомендовані дії для його усунення.


Коли обмеження не перевіряються?

Each individual constraint can list exceptions in its constraint parameters (see above); on any statements of that item, that constraint will not be checked at all. (There is currently no mechanism for specifying other entity types as exceptions, or for listing exceptions in a different way.)

On properties like Wikidata property example (P1855), Wikidata property example for properties (P2271), etc., as defined in wgWBQualityConstraintsPropertiesWithViolatingQualifiers, all constraint checks on qualifiers are skipped. For these properties, qualifiers have a different meaning than usual: they’re more similar to main statements than qualifiers of that statement, so it doesn’t really make sense to check constraints on those qualifiers.

WikibaseQualityConstraints only uses normal-rank and preferred-rank constraint statements and ignores deprecated-rank ones, so setting a constraint’s rank to deprecated can be used to “hide” it from WikibaseQualityConstraints. (KrBot uses all constraint statements regardless of rank.)

Користувацькі обмеження

With some knowledge of SPARQL one can make very complex constraints for certain properties, above and beyond the restrictions mentioned above. More information is available at Template:Complex constraint. The reports are maintained by a third-party bot and not part of Wikibase software. See also the list of properties using complex constraints.

Див. також

  • Wikidata:Curious Facts — інструмент, який відображає випадкові порушення обмежень